KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 9223561
*
nr 922 3561
Gouache
Oidentifierad konstnär, Katedralen i Milano, motivet: 18 x 24
Utrop:
600 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 november 2014
kl 18:32:08
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/11 18:50:07
1
200 kr
2/11 09:32:49
2
150 kr
2/11 09:32:49
1
200 kr (Budbetjänt)
3/11 08:21:19
3
300 kr
3/11 13:56:08
4
350 kr
3/11 14:56:14
3
400 kr
3/11 18:21:02
5
600 kr
3/11 18:25:33
3
600 kr
3/11 18:25:33
5
600 kr (Budbetjänt)
3/11 18:25:42
3
700 kr
3/11 18:26:08
6
800 kr
3/11 18:26:33
6
1.000 kr
3/11 18:26:45
5
900 kr
3/11 18:26:45
6
1.000 kr (Budbetjänt)
3/11 18:27:08
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache katedralen i milano täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 18:02
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:25
*
Gouache
Läs om budbetjänten
nr 922 3561
Gouache
Oidentifierad konstnär, Katedralen i Milano, motivet: 18 x 24
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 november 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/11 18:50:07 | 1 | 200 kr |
2/11 09:32:49 | 2 | 150 kr |
2/11 09:32:49 | 1 | 200 kr (Budbetjänt) |
3/11 08:21:19 | 3 | 300 kr |
3/11 13:56:08 | 4 | 350 kr |
3/11 14:56:14 | 3 | 400 kr |
3/11 18:21:02 | 5 | 600 kr |
3/11 18:25:33 | 3 | 600 kr |
3/11 18:25:33 | 5 | 600 kr (Budbetjänt) |
3/11 18:25:42 | 3 | 700 kr |
3/11 18:26:08 | 6 | 800 kr |
3/11 18:26:33 | 6 | 1.000 kr |
3/11 18:26:45 | 5 | 900 kr |
3/11 18:26:45 | 6 | 1.000 kr (Budbetjänt) |
3/11 18:27:08 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache katedralen i milano täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 18:02 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:06 -
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:25